Dozór elektroniczny - nowelizacja

 
 
System dozoru elektronicznego ma za zadanie kontrolować zachowania skazanego przebywającego poza zakładem karnym przy użyciu odpowiednich urządzeń elektronicznych. Takie rozwiązanie zapewnia odbycie zasądzonej kary na wolności, która jest w odpowiedni sposób ograniczona, jednakże daje możliwość codziennej egzystencji w społeczeństwie, co w konsekwencji ma pozytywny wpływ na samego skazanego, daje mu szansę na zrozumienie naganności swojego czynu oraz wpływa w sposób wychowawczy na jego przyszłe zachowanie. Na czym dokładnie polega ten system, jakie są jego przesłanki oraz obowiązki skazanego?
Zamiana kary pozbawienia wolności na karę wykonywaną w systemie dozoru elektronicznego wymaga jednak spełnienia wielu przesłanek i dotyczy to zarówno skazanego jak i aktualnie dostępnych możliwości technicznych.
 
NOWELIZACJA
W pierwszej kolejności należy wskazać, iż nie każdy skazany może uzyskać zezwolenie na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego. Dotychczas dotyczyło to tylko tych, wobec których orzeczona kara pozbawienia wolności nie była dłuższa niż jeden rok. Nowelizacja przepisów kodeksu karnego wykonawczego z marca 2020 r. wydłużyła jednak wysokość owej kary do jednego roku i sześciu miesięcy.
 
PRZESŁANKI
Wysokość wymierzonej kary nie jest jednak wystarczającą przesłanką, aby założyć elektroniczną bransoletę. Wymaga to spełnienia szeregu dodatkowych warunków, a przesłanki stypizowane są w art. 43h k.k.w. Zgodnie z owym przepisem kara może być wykonywana w systemie dozoru elektronicznego jedynie wówczas, gdy pozwalają na to warunki techniczne obejmujące w szczególności liczbę oraz zasięg dostępnych nadajników i rejestratorów oraz możliwości organizacyjne ich obsługi. Dodatkowo trzeba mieć na względzie fakt, iż jeżeli skazany zamieszkuje wspólnie z inną osobą lub osobami pełnoletnimi, warunkiem rozpoczęcia dozoru stacjonarnego jest uprzednia pisemna zgoda tych osób złożona do sądu, obejmująca także umożliwienie podmiotowi dozorującemu przeprowadzanie czynności kontrolnych.  Aby sąd pozytywnie rozpatrzył wniosek o dozór elektroniczny musi także uznać zastosowanie takiego środka jako wystarczającego do osiągnięcia celów kary. Skazany musi posiadać także określone miejsce stałego pobytu. Jeżeli skazany nie rozpoczął wykonywania kary w zakładzie karnym to udzielenie zezwolenia może mieć miejsce wtedy gdy  względy bezpieczeństwa i stopień demoralizacji, a także inne szczególne okoliczności nie przemawiają za potrzebą osadzenia skazanego w zakładzie karnym. Natomiast gdy skazany rozpoczął już wykonywanie kary w zakładzie karnym, zezwolenie na odbycie reszty kary w systemie dozoru elektronicznego  może być udzielone, gdy za jego udzieleniem przemawia jego dotychczasowa postawa oraz zachowanie. Należy pamiętać także, iż przestępstwo, na podstawie którego nastąpiło skazanie, nie może zostać dokonane w warunkach multirecydywy, to znaczy, w sytuacji gdy skazany uprzednio odbył co najmniej rok kary pozbawienia wolności i w  ciągu 5 lat po odbyciu w całości lub części ostatniej kary popełnia ponownie umyślne przestępstwo przeciwko życiu lub zdrowiu, przestępstwo zgwałcenia, rozboju, kradzieży z włamaniem lub inne przestępstwo przeciwko mieniu popełnione z użyciem przemocy lub groźbą jej użycia.

Wykonywanie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego cały czas ma charakter penitencjarny, jest karą nałożoną przez państwo za popełniony czyn. O wiele bardziej sprzyja jednak możliwości zrozumienia oraz naprawienia popełnionych błędów, przy braku jednoczesnego wykluczenia ze społeczeństwa. Skazany w dalszym ciągu może spełniać swoje obowiązki takie jak praca, opieka nad dziećmi czy zajmowanie się gospodarstwem domowym.
 
W razie potrzeby skorzystania z pomocy przy złożeniu wniosku o wyrażenie zgody na odbywanie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego, zapraszam do kontaktu.
 
Adwokat Łukasz Jasitczak

Wyślij do nas wiadomość

Dane osobowe podaję dobrowolnie i są one zgodne z prawdą. Zapoznałem(am) się z treścią klauzuli informacyjnej, w tym z informacją o celu i sposobach przetwarzania danych osobowych oraz o prawie dostępu do treści swoich danych i prawie ich poprawiania. KLAUZULA INFORMACYJNA

* Pola oznaczone gwiazdką są wymagane.