KIEROWANIE POJAZDEM W TRAKCIE ZAKAZU

Blokada alkoholowa - czy jest możliwa jazda samochodem pomimo orzeczonego zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych?

Tak postawione pytanie nurtuje wielu kierowców, którzy tymczasowo stracili uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi. Dolegliwość ta nie tylko utrudnia życie zawodowym kierowcom, którzy w większości przypadków tracą z tego powodu pracę, lecz każdemu, kto na co dzień porusza się samochodem.

Blokada alkoholowa - co to takiego?
Polski kodeks karny wykonawczy przewiduje możliwość złagodzenia wspomnianego środka karnego dając szansę na prowadzenie pojazdów, pomimo orzeczonego zakazu, pod warunkiem, że wyposażone są w blokadę alkoholową. Blokada samochodowa to specjalne urządzenie, które uniemożliwia uruchomienie pojazdu silnikowego, jeżeli stwierdzi u kierowcy co najmniej 0,1 mg alkoholu w 1 dm3 w wydychanym  przez niego powietrzu.

Co zrobić, aby uzyskać blokadę alkoholową we własnym samochodzie?
Konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku do sądu. Jednak wniosek ten musi spełniać przesłanki przewidziane przez ustawodawcę.

W pierwszej kolejności należy mieć na uwadze, że zamiana sposobu wykonywania zakazu prowadzenia pojazdów jest możliwa wtedy, gdy ów środek wykonywany był przez okres co najmniej połowy orzeczonego wymiaru, zaś jeżeli orzeczony był dożywotnio – przez okres minimum 10 lat (przy czym nie jest brane pod uwagę, czy został orzeczony za przestępstwo czy też za wykroczenie).

Drugim z warunków jest pozytywna prognoza kryminologiczna – sąd ocenia czy postawa skazanego (zrozumienie naganności swego czynu, wyrażona skrucha, chęć naprawienia wyrządzonej szkody), jego warunki osobiste (warunki rodzinne, stan zdrowia), a także dotychczasowe zachowanie w trakcie wykonywania środka karnego (nienadużywanie alkoholu, przestrzeganie porządku prawnego) uzasadniają przekonanie, że prowadzenie przez niego pojazdu nie zagraża bezpieczeństwu w komunikacji.

Złożenie wniosku do sądu - co dalej?
Pozytywne rozpatrzenia wniosku może skutkować modyfikacją zasądzonego środka karnego i dopuszczeniem możliwości kierowania pojazdami wyposażonymi w blokadę alkoholową. Koszt instalacji takiego urządzenia pokrywa skazany, jest on także zobowiązany do dbania o jego stan techniczny. Dodatkowo w dokumencie prawa jazdy skazanego, na czas trwania zakazu, wpisuje się informację o ograniczeniu jego uprawnień do kierowania wyłącznie pojazdami wyposażonymi w blokadę alkoholową. Należy jednak pamiętać, że jest to przywilej, który może zostać cofnięty przez sąd w każdej chwili, jeżeli ten uzna, że skazany rażąco naruszył porządek prawny w zakresie dotyczącym bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Pomoc w sporządzeniu wniosku do sądu

Nie ulega watpliwości, że prawidłowo skonstruowany wniosek daje dużą szansę na jego uwzględnienie przez sąd i tym samym zmianę sposobu wykonywania zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Pomoc w sporządzeniu wniosku znajdziecie Państwo w naszej kancelarii, gdzie szereg specjalistów z zakresu prawa karnego, będzie służyło Państwu na każdym etapie postępowania o uzyskanie blokady alkoholowej.

 

Wyślij do nas wiadomość

Dane osobowe podaję dobrowolnie i są one zgodne z prawdą. Zapoznałem(am) się z treścią klauzuli informacyjnej, w tym z informacją o celu i sposobach przetwarzania danych osobowych oraz o prawie dostępu do treści swoich danych i prawie ich poprawiania. KLAUZULA INFORMACYJNA

* Pola oznaczone gwiazdką są wymagane.